Rabu, 27 April 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, trywialnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy sztachety plastykowe na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na sztacheta z PCV na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także siekać na sześciany o regularnych kształtach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na plot z Winylu na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztachety z plastiku z Wyszkowa na plot i bramę ze sztachetek stawia się z głazów różnorakiego kształtu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nieregularnych kształtach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, aby forma każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar